Osvětlení koupelnyOsvětleníkoupelně by mělo přesně vyhovovat vašim potřebám. Jasný energický svit pro ranní probuzení, oholení či nalíčení při kombinaci svitu z centrálního i účelového osvětlení a naopak přívětivé měkké světlo pro relaxaci a uklidnění na konci dne za použití regulovatelných svítidel.

Svítidla pro koupelny jsou speciálně navrhována a testována právě pro použití ve vlhkém prostředí. Musí splňovat přísné normy jak na kvalitu použitých materiálů, tak na voděodolnost a ochranu proti vniknutí cizích těles a před nebezpečným dotykem.

Koupelny se obvykle rozdělují do třech zón podle blízkosti ke zdrojům vody a páry. Proto mají tato svítidla krytí IP21 a IP23 pro 3. zónu, IP44 pro 2. zónu a IP65 pro 1. zónu – např. zápustná spotová svítidla pro umístění přímo do sprchového koutu nebo nad vanu.

Velmi důležité je i nasvícení zrcadel, která je ideální nasvítit z horní části i po obou stranách tak, aby svítila na tvář a žádná část obličeje nezůstala ve stínu. Barva svitu by měla být jasná, aby věrně zobrazovala tóny pleti jako ve slunečním světle.

K obvyklému hlavnímu osvětlení koupelny se používají stropní přisazená svítidla nebo zapuštěné bodové osvětlení se silným světlem.

Pokud si přejete navodit příjemnou útulnou atmosféru, je dobré nainstalovat svítidla se samostatným ovládáním mimo základní osvětlení. K tomuto účelu můžete vybírat z nástěnných či stropních svítidel s možností regulace intenzity nebo/ i barvy světla a vytvářet tak z vaší koupelny jedinečné a osobité prostředí přesně, jak potřebujete.

Doporučuje se použít kvalitní světelné zdroje v souladu s moderními technologiemi, ať už úsporné fluorescenční, halogenové nebo LED žárovky či integrované vysoce výkonné LED diody.

Pro možnost regulace intenzity svitu je možné nainstalovat nástěnný stmívač pro změnu jasu stmívatelných žárovek dle aktuální potřeby.

V neposlední řadě je důležitý i design svítidel, který by měl splývat s interiérem koupelny a jejího vybavení.

Svítidla do koupelny s krytím IP21 jsou chráněna proti vniknutí pevných cizích těles o průměru 12,5 mm a větších a před dotykem prstem. Jsou rovněž chráněna před svisle kapajícími kapkami vody. Svítidla s tímto krytím je možné použít v celém interiéru domácnosti, v tzv. zóně 3, tedy v oblasti nad zrcadlo, či ve vzdálenosti nad 60 cm od zdroje vody.Koupelnová osvětlení s krytím IP23 jsou chráněna proti vniknutí pevných cizích těles o průměru 12,5 mm a větších a před dotykem prstem. Jsou rovněž chráněna před kapkami vody dopadajícími pod úhlem do 60° od svislice. Svítidla s tímto krytím mají použití v zóně 3, tedy v oblasti nad zrcadlem, nebo ve vzdálenosti nad 60 cm od zdrojů vody.

Koupelnová svítidla s krytím IP44 jsou chráněna proti vniknutí cizích pevných částic o průměru nad 1 mm a proti stříkající vodě. Taková svítidla se instalují v tzv. zóně 2, tedy v oblasti blíže ke zdrojům vody, do 60 cm.

Svítidla vhodná pro použití v koupelně s krytím IP65 jsou prachotěsná, chráněná před dotykem drátem a tryskající vodou. Jejich instalace je tak vhodná prakticky kdekoli v koupelně, můžete je umístit přímo nad vanu nebo do sprchového koutu.